Recenzja Projektor Dell M115HD

Recenzja Projektor Dell M115HD

Projektor Dell M115HD

Dell posiada w swojej ofercie szeroką gamę projektorów, skierowanych głównie dla biznesu. Wśród nich niewątpliwym rodzynkiem jest seria projektorów mobilnych oznaczona literką M. Jest to specjalna linia produktów, przeznaczona dla osób, które często muszą się przemieszczać, a jednocześnie niezbędnym narzędziem ich pracy jest rzutnik. Rozmiary standardowych projektorów  powodują, że podróż do klienta z całym niezbędnym osprzętem może okazać się szczególnie niewygodna, a bagaż podręczny w samolocie ledwo pomieści niezbędnego do pracy laptopa. Tutaj z pomocą przychodzą projektory Dell M110 i M115hD.

Projektor Dell M115HD, jest tak mały, że mieści się na dłoni. To nie jest żart! Jego gabaryty to zaledwie kilka centrymetrów wysokości i kilkanaście centymetrów długości i szerokości. Tak niewielkie rozmiary powodują, że bez najmniejszych problemów zmieści się on w jednej torbie razem z laptopem. Jest to olbrzymie udogodnienie dla osób często podróżujących.

Nasuwa się pytanie dlaczego wszystkie produkowane projektory nie są tak małe? Kolejna myśl, skoro jest taki mały, to oznacza, że na pewno niewiele potrafi? A jak będą wyglądały odpowiedzi na te pytania?

Dotychczasowe rozmiary projektorów były zbliżone do rozmiarów zamkniętego notebooka, aczkolwiek oczywiście odpowiednio wyższe :-). Dell już od pewnego czasu ma w ofercie projektor Dell M410HD, którego wymiary do niedawna można było uznać za bardzo małe. Główną przeszkodą by były jeszcze mniejsze była lampa, duża i wymagająca odpowiedniego chłodzenia. Przełomem okazała się technologia LED i takiego typu światło wykorzystuje projektor M115HD, jest to również klucz do rozwiązania zagadki jego mikroskopijnych wymiarów.

Pozostaje jednak pytanie o możliwości techniczne. Tutaj, jak nietrudno się domyślić, trzeba się pogodzić z pewnym kompromisem. Nie jest możliwe połączenie  mikroskopijnych rozmiarów z maksymalnymi parametrami obrazu. Nie jest jednak źle, a wręcz doskonale jeśli chodzi o konkurentów w tej klasie. Pierwszy kompromis to jasność lampy, drugi kontrast, trzeci rozmiar rzucanego obrazu i odległość od ‚ściany’.
Producent określił maksymalny rozmiar rzucanego obrazu na 80″ (przekątna ok. 2 metry), jednak nie ukrywamy, że bez problemu udało nam się ten wynik poprawić, przekraczając zalecaną odległość rzutu tj. 2.4 metra od ekranu projekcyjnego i uzyskując obraz znacznie większy. Można założyć, że obraz jest akceptowalnej jakości do odległości ok. trzech metrów, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że każdy kolejny krok obniża jasność i ostrość rzucanego obrazu.

Parametry techniczne prezentują się bardzo dobrze jak na sprzęt tej klasy.

Jasność:
450 lumenów wg standardu ANSI (maks.)
Współczynnik kontrastu:
Standardowo 10 000:1 (całkowicie włączony/całkowicie wyłączony)
Rozdzielczość macierzysta:
WXGA (1280 x 800)
Jednorodność:
Standardowo 80% (wg japońskiego standardu JBMA)
Obiektyw projektora:
Przysłona: F/2,0, ogniskowa, f = 14,95 mm, obiektyw stałoogniskowy
Współczynnik przesunięcia obiektywu: 100%
Współczynnik projekcji: 1,5 (w trybie panoramicznym i tele)
Odległość wyświetlania:
3,18 stóp ~ 8,48 stóp (0,97 m ~ 2,58 m)
Przekątna ekranu: 0,76 m ~ 2,03 m (30 cali ~ 80 cali)
Liczba wyświetlanych barw: maks. 1,073 miliarda
Źródło światła LED:
Niezawierające rtęci źródło światła LED
Żywotność źródła światła LED:
Do 30 000 godzin (w trybie normalnym)
Zasilanie:
1 gniazdo zasilania prądem stałym
Wejście z komputera:
1 24-stykowe uniwersalne złącze (czarne) sygnału wejściowego RGB i pomocniczego sygnału wyjściowego audio
Wyjście audio:
1 stereofoniczne gniazdo mini jack 3,5 mm
USB:
1 gniazdo USB-A do obsługi funkcji wyświetlania przez USB, przeglądarki plików pakietu Office, odtwarzania plików multimedialnych (wideo, audio i zdjęć), podłączania pamięci masowej USB (dysk flash USB/pamięć wewnętrzna) lub opcjonalnego modułu USB komunikacji bezprzewodowej (do kupienia osobno) oraz aktualizacji oprogramowania wewnętrznego pomocniczego procesora projektora, nośnika i obrazu
Wejście karty pamięci:
1 gniazdo karty MicroSD do obsługi przeglądarki plików pakietu Office, odtwarzania multimediów (wideo, audio i zdjęcia) oraz aktualizacji oprogramowania wewnętrznego pomocniczego procesora projektora, nośnika i obrazu
Wejście HDMI:
1 złącze HDMI 1.3 (zgodne ze standardem HDCP)
Wymiary (szer. x gł. x wys.):
105,3 mm x 104 mm x 36,5 mm (4,14 cala x 4,09 cala x 1,43 cala)
Masa:
0,8 ± 0,05 funta (360 ± 22,7 g)

Patrząc na powyższe dane, poza wymiarami, łatwo zauważyć, że w stosunku do „miniaturowej” konkurencji wyróżnia się on niespodziewanie wysokim kontrastem jak na sprzęt tej klasy. Wysoka rozdzielczość natywna projektora (1280×800) jest również znacznie wyższa niż w większości oferowanych przez konkurencję sprzętów, w których zazwyczaj spotykamy się z rozdzielczością 800×600, do praktycznie nieczytelnych 320×240 występujących w tanich bezmarkowych projektorach reklamowanych przez sprzedawców jako FullHD. Producent deklaruje możliwość wyświetlenia obrazu do 80 cali z odległości ok 2,5 metra, jednak jak wspomnieliśmy wcześniej nie jest to granica możliwości tego sprzętu. Do połączeń z innym sprzętem producent przewidział cyfrowe łącze HDMI transferujące zarówno obraz jak i dźwięk. Niektóre typy materiałów można wyświetlać bezpośrednio z projektora (bez użycia zewnętrznego sprzętu), za pomocą danych zapisanych na karcie SD lub pendrive.

Projektor posiada możliwość montażu na standardowym statywie fotograficznym, ma możliwość doposażenia w pilota zdalnego sterowania oraz miniaturowy moduł USB do obsługi połączeń bezprzewodowych.  Producent przewidział estetyczne etui, w którym mieści się zarówno projektor jak i niezbędne wyposażenie (zasilacz, okablowanie).

Kto więc będzie idealnym odbiorcą tego projektora? Przede wszystkim każdy, kto potrzebuje w łatwy sposób zaprezentować obraz niewielkiej grupie odbiorców. Mamy tutaj na myśli małe sale narad, spotkania ze znajomymi, szybkie prezentacje u klienta, oraz wszelkiego innego rodzaju zastosowania nie wymagające pracy ciągłej. W tych przypadkach mikroprojektor doskonale zastąpi duże i nieporęczne projektory stacjonarne.

Kto z kolei może być zawiedziony? Osoby dokonujące prezentacji przed dużą publicznością, w dużych salach – do takich prezentacji proponujemy profesjonalne projektory biznesowe o dużej jasności obrazu, np. Dell 4320.