Uniwersalne stacje dokujące do notebooków

Uniwersalne stacje dokujące do notebooków

Użytkownicy laptopów biznesowych często mogą korzystać z udogodnienia, jakie przewidzieli projektanci – złącza stacji dokującej. Dzięki niemu częste przemieszczanie się z notebookiem nie stanowi problemu, po powrocie jednym „kliknięciem” komputer wraca na swoje biurko, bez potrzeby mozolnego podpiniania kolejnych urządzeń – zasilania, myszy, klawiatury, drukarki czy zewnętrznych monitorów. Co mają jednak zrobić użytkownicy, których sprzęt nie został wyposażony w takie udogodnienie?

Od razu podpowiemy, że nie są skazani na każdorazowe wpinanie kilkunastu kabli USB! Rozwiązanie będące substytutetem (aczkolwiek, nie do końca, o czym później) dedykowanej stacji dokującej są uniwersalne stacje dokujące. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, szybkie, stosunkowo niedrogie (porównywalne do ceny innych stacji dokujących) aczkolwiek nie pozbawione minusów.

Zacznijmy tym razem od minusów. A właściwie zaledwie jednego minusa. Kluczem jest w tym wypadku słowo „uniwersalność”.  Uniwersalność wymaga od projektantów dostosowania urządzenia do współpracy z bardzo dużą ilością urządzeń. Większość z podłączonych urządzeń pracuje na porcie USB, co nie stanowi większego problemu, porty video za pomocą technologii DisplayLink również sprawnie działają na większości urządzeń. Pozostaje kwestia zasilania.. Dedykowane stacje dokujące poprzez swój port połączeniowy są w stanie ładować baterię laptopa bez podłączania dodatkowego źródła zasilania, stacje uniwersalne nie są w stanie tego zrobić. Duża liczba wariantów zasilaczy dostarczanych z laptopami, różne napięcia, moce powodują, że użytkownik stacji dokującej oprócz podpięcia jednego kabla obsługującego porty sieciowe, wideo oraz USB zawsze będzie musiał podpinać dodatkowy kabel dostarczający zasilanie do komputera. Gdy jesteśmy gotowi przyjąć tą niedogodność możemy zacząć cieszyć się wszystkimi zaletami stacji uniwersalnej.

A zalet jest wiele, im więcej posiadamy urządzeń, które musimy podłączyć, tym zalet też więcej :-).

Uniwersalne stacje dokujące występują w wielu rodzajach, jednak generalnie możemy je podzielić na dwa typy. Pierwsze to rozbudowane huby USB, posiadają zazwyczaj kilka gniazd USB, port Ethernet (LAN), i to generalnie wszystko. Takie rozwiązanie jest wystarczające dla wielu użytkowników, którym zależy głównie na odciążeniu od każdorazowego podpinania myszy, klawiatury, sieci czy drukarki.  Znacznie ciekawszym rozwiązaniem są wspomniane już wcześniej urządzenia dysponujące dodatkowymi portami video. Tutaj niekwestionowanym liderem (a właściwie jedyną alternatywą) jest technologia DisplayLink – to rozwiązanie umożliwia podłączenie do stacji dokującej również zewnętrznych źródeł obrazu, takich jak monitory czy telewizory.  Jest to bardzo wygodne – posiadając małego notebooka, a nawet netbooka, podpinając go do uniwersalnej stacji dokującej jednym ruchem zmieniamy go w pełnowartościowy komputer, z wygodną klawiaturą i dużym monitorem.

Wybór urządzeń

Na rynku znajduje się wiele różnych typów stacji uniwersalnych. W produkcji specjalizują się takie firmy jak Kensington, Targus oraz Belkin, jednak wielu producentów notebooków (Dell, HP, Lenovo) firmuje je również pod swoją marką, czasami oferując specjalne udogodnienia dla komputerów danego typu. Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku takich urządzeń.

Stacja Belkin UltraBook Dock

 

 

 

 

Uniwersalna stacja Kensington SD400V

 

Miniaturowa stacja uniwersalna Dell DA100

Czym więc kierować się przy wyborze? Wyglądem 🙂 i liczbą dodatkowych portów, których wymagamy. Urządzenia dysponują różną ilością portów USB, różną ilością wyjść wideo i mniej lub bardziej zaawansowaną konstrukcją obudowy, co często skutkuje dość sporymi rozbieżnościami cenowymi. Warto zastanowić się przed zakupem do czego stacja będzie wykorzystywana, być może nie są nam potrzebne dwa porty dla zewnętrznych monitorów a wystarczy nam jeden, lub też trzy porty USB wystarczą zamiast sześciu.
Obudowy tych urządzeń również znacznie się od siebie różnią.  Belkin przykładowo oferuje obudowę Ultrabook Dock, która umożliwia wygodne ułożenie komputera „w powietrzu”. Kensington z kolei preferuje stacje w obudowach stojących, które umieszczamy obok komputera. W ofercie Targusa znajdziemy stację, którą umieścimy w tylnej części notebooka, lekko unosząc jego tył.

Wybór jak widać jest spory, jeśli jednak dobrze dobierzemy urządzenie do naszych potrzeb, to każde z markowych urządzeń któregoś z wyżej wspomnianych producentów na pewno spełni nasze wymagania.